Marie Vaculíková

vaculikova

(nar. 1925 ve Spešově)
Spisovatelka

Navštěvovala Baťovu školu ve Zlíně, kde se seznámila s Ludvíkem Vaculíkem. Stala se předlohou pro literární postavy Vaculíkových románů, především Českého snáře či románu z prostředí učňovského internátu Rušný dům. Působila jako vychovatelka, v první polovině 60. let začínala jako externistka v rozhlase.

V letech 1994 a 1999 vstoupila do literatury jako autorka dvou knih dopisů, které psala v letech 1991-1999 do Paříže českému básníku a výtvarníkovi Jiřímu Kolářovi, Drahý pane Kolář… (1994), Drahý pane Kolář… Kniha druhá (1999). Zaujala čtenáře svými osobitými postřehy a moudrým pohledem na tehdejší společenské a kulturní dění.

V roce 2002 vyšla kniha rozhovorů s Pavlem Kosatíkem Já jsem oves, v níž se můžeme dovědět jaká vlastně Madla Vaculíková je, jak dnes vidí svůj život strávený po boku významného českého spisovatele a disidenta.

Drahý pane Kolář...

Pátek 13. 4. 2012 17.00 Vila Tomáše Bati

Autorské čtení a besedu se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem a jeho manželkou Marií Vaculíkovou uvede Antonín Bajaja. Večer moderuje Martin Pášma, vyprávění bude provázeno písněmi pěveckého souboru Mužáci ze Zlína.

Slavnostní ukončení Literárního jara.

Fotografie z pořadu.
>> přejít na program