Press

Do Zlína míří literární hvězdy – blíží se třetí ročník festivalu Literární jaro

Literární jaro pořádá Krajská knihovna Františka Bartoše spolu s dalšími partnery. Festival vznikl v roce 2010 v návaznosti na Literární květen a Literru, které v minulosti pořádali studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Iniciátorem vzniku zlínských literárních festivalů je spisovatel Antonín Bajaja, který je nedílnou součástí i letošního ročníku.

I když je hlavní festivalový program naplánován v týdnu po Velikonocích – svou první vlaštovku vypustí Literární jaro ještě před oficiálním zahájením – již tuto středu 4. dubna od 17 hodin přímo v krajské knihovně. Zde představí básník a překladatel Dan Jedlička výbor poezie liverpoolského básníka Rogera McGougha Někdo přijde a udělá to za mě líp.

„Liverpool 60. let, to nebyli jen Beatles a hudba – v jejich stínu se ve městě na řece Mersey po celé desetiletí odehrávalo velmi živé a inspirativní literární dění“, říká Dan Jedlička, který představí nejen svou knihu překladů básníka Rogera McGougha, ale také řadu dobových fotografií a raritních videí.

Festival poté bude probíhat na různých místech města Zlína. „Srdečně zveme širokou veřejnost na setkání se zajímavými osobnostmi – všechna setkání jsou přístupna pro veřejnost zdarma,“ uvedla ředitelka krajské knihovny Zdeňka Friedlová.

Oficiální zahájení se uskuteční 10. dubna v Alternativě – kulturním institutu Zlín. Zde svůj nový román Žítkovské bohyně představí úspěšná spisovatelka Kateřina Tučková, nositelka ceny Magnesia Litera. Kateřina Tučková vystoupí také ve středu 11. dubna na besedě se studenty Gymnázia Zlín Lesní čtvrť.

Středeční večer 11. dubna bude věnován poezii. Své nové básnické sbírky představí v budově zlínské knihovny Miloš Kozumplík, Michal Stránský a Jiří Mareček, večerem bude provázet literární kritik a historik Petr Odehnal.

Čtvrtek pak bude patřit komiksu. Pozvání na festival přijala spisovatelka, ilustrátorka a autorka komiksů Lucie Lomová, která dopoledne v krajské knihovně připraví workshop pro děti. Čtvrteční podvečer zahájí uvedení výstavy plakátů Komiks, Manga & spol., kterou připravil Goethe Institut Praha. Výstava se může uskutečnit díky spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně, návštěvníci ji v Domě umění budou moci zhlédnout až do konce dubna. Po uvedení výstavy bude následovat moderovaná beseda s Lucií Lomovou, Nikkarinem (Michalem Menšíkem) a Alenou Klimešovou.

Závěr festivalu bude patřit Marii a Ludvíku Vaculíkovým, které v pátek 13. dubna ve Vile Tomáše Bati uvede Antonín Bajaja a zpěvem doprovodí Mužáci.

Podrobnější informace k programu festivalu i účinkujícím lze nalézt na webových stránkách 2012.literarnijaro.cz.

*** 

Letošní ročník festivalu se uskuteční díky spolupráci partnerských institucí: Alternativy – kulturního institutu Zlín, Goethe institutu, Gymnázia Zlín Lesní čtvrť, Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, Nadace Tomáše Bati a nakladatelství Host.

Festival se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, města Zlína, společností Oris Plus, s. r. o. a Pozemního stavitelství, a. s.

Záštitu nad festivalem převzal Jiří Dědeček, předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Zvláštní poděkování organizátorů za inspiraci a pomoc patří Antonínu Bajajovi a Jiřímu Bakalovi.

 

Kontakt:

Mgr. Pavla Gajdošíková
tel.: +420 734 860 722, email: info@literarnijaro.cz

Datum zveřejnění: 2. 4. 2012